Türükürük Bezi Endoskopisi (Sialendoskopi)

Türükürük Bezi Endoskopisi (Sialendoskopi)

Kulak Burun Boğaz Poliklniği

Tükürük Bezi Endoskopisi (Sialendoskopi) Nedir ?


Türükürük bezlerinin kitleleri dışında kalan ve tükürük bezinde şişlikler oluşturan hastalıklarının (yani tükürük bezi kanalı içindeki taş, darlık atom tedavisi sonrası şişlik veya Sjögren hastalığı gibi hastalıkların belirtilerinde) teşhis ve tedavisinde kullanılan dünyada son 10 yılda yaygınlaşan bir yöntemdir. Sialendoskopi yönteminin avantajı, bu yönteminin avantajı, bu yöntem ile hastalık tedavi edildiğinde hastanın normalde tükürük bezinin alınması gerekirken buna gerek kalmaz ve açık ameliyata bağlı gelişebilecek yüz siniri felci gibi birçok sorundan kaçınılmış olur

 

Tükürük Bezi  Taşları

Tükürük Bezi Kanalı Darlıkları Nasıl Belirti Verir ?

Eğer yemekler sonrasında ara ara birkaç saat süren çene altında ya da yanak bölgesinde şişlik ve ağrı oluşuyorsa; tükürük bezi içinde taş ya da kanalında darlık olma ihtimali yüksektir. Hemen bir Kulak Burun Boğaz uzmanına danışarak gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

 

Tükürük Bezi Kanalı Darlıkları Tedavisi Nedir ?

Tükürük Bezi Endoskopisi (Sialendoskopi)

Tükürük bezi kanalının içine küçük bir kamera ile girilerek taşlar boyutu küçükse milimetrik yakalama aletleriyle tutularak dışarı alınabilir. Fakat taşlar genellikle kanaldan daha büyük olduğu için taşlar LAZER ya da özel taş kırma aletleriyle kırılarak küçük parçalara ayrılır ve dışarı alınabilir. Kanal içi darlık varsa darlık genişletilerek ve bazen stent konularak tedavi edilebilir. Eğer sialendoskopik yöntemlerle tedavi edilmezse o zaman tükürük bezinin açık ameliyatla alınması gerekir.

 

Sialendoskopi Sonrası Ne Kadar Sürede Normale Dönüşür?

İşlem genel anestezi altında yapılmışsa genellikle ertesi gün hastaneden çıkış yapılsa da birkaç gün istirahat önerilir.